5 języków miłości. Poznaj sposoby na okazywanie uczuć

5 języków miłości. Poznaj sposoby na okazywanie uczuć

  • Post category:artykuł

Dla każdego związku komunikacja jest podstawą funkcjonowania – z jednej strony oczywiste, a z drugiej przysparza nam to na co dzień masę nieporozumień i rozczarowań. W tym wpisie poznasz zasady komunikacji, a dokładniej koncepcję, która nazywa się 5 języków miłości. Ta koncepcja pomoże Ci lepiej zrozumieć wzajemne intencje i działania.

Koncepcja języków miłości jest znana, dzięki Gary’emu Chapmanowi i jego bestsellerowej książce The Five Love Languages: The Secret to Love That Lasts, polska wersja to po prostu 5 języków miłości

Książka jest przewodnikiem, który pomaga zidentyfikować, zrozumieć, a następnie mówić do partnera/partnerki używając „swojego języka miłości”.

Czym dokładnie są te języki, o których mówi dr Chapman? 

Według niego istnieje pięć uniwersalnych sposobów, jakimi wszyscy ludzie wyrażają i interpretują miłość. 

Przez ponad 30 lat doradztwa dla par, dr Chapman zauważył specyficzne wzorce w sposobie komunikowania się partnerów. Okazuje się, że większość populacji wyraża i interpretuje miłość, używając tych pięciu sposobów. 

Dr Chapman mocno wierzy, że każda osoba ma jeden podstawowy i jeden wtórny język miłości. Różne języki miłości u partnerów i brak ich świadomości jest odrębnie postrzeganym „okazywanie miłości”, co często ma swoje źródło w irytacji i konflikcie pomiędzy partnerami.

Poznaj 5 języków miłości

Słowa

Według dr. Chapmana ci, którzy preferują wyrażanie miłości poprzez słowa, często mówią „Kocham Cię” lub inne ciepłe komplementy

Słowa dla takiej osoby mają prawdziwą wartość i są niezwykle ważne na co dzień. 

Co bardzo ważne, dla osób, które mają ten język miłości – negatywne, obraźliwe słowa na długo są pamiętane i trudniej jest im je wybaczyć.

Wspólny czas

W tym języku miłości chodzi o poświęcenie drugiej osobie niepodzielnej uwagi. Tu ważne jest bycie z bliską osobą, spędzanie wspólnie czasu. 

W tym języku miłości w taki sposób dajemy i rozumiemy miłość. 

Co ważne dla osób, które mają ten język miłości rozproszenie uwagi, brak czasu tylko we dwoje, lub brak słuchania mogą być szczególnie bolesne i trudne do zaakceptowania.

Upominki

Dr Chapman mówi, że dla niektórych osób, to, co sprawia, że czują się kochani, to otrzymanie drobnych upominków. To nie oznacza, że osoba jest materialistyczna, ale znaczący lub przemyślany prezent sprawia, że czują się doceniani i kochani

Co ważne, dla osób mówiących tym językiem, prezenty funkcjonalne, bez personalnego przemyślenia mogą być bardzo bolesne.

Działanie/drobne uczynki

Dla tych osób działania są ważniejsze niż słowa

Ludzie, którzy mówią językiem działania, okazują miłość poprzez pomoc m.in. w domowych obowiązkach. Okazywanie pomocnej dłoni, kiedy partner jest w potrzebie to okazywanie miłości. 

Co ważne dla osób mówiących tym językiem brak pomocnej dłoni w codziennych obowiązkach, wyzwaniach, drobnych przysług jest równoznaczny z brakiem troski i uczucia.

Dotyk

Dla osoby mówiącej tym językiem nic nie przemawia głębiej niż dotyk

W tym języku miłości nie chodzi stricte o seks, ale trzymanie się za rękę, pocałunki, przytulenie. 

Co ważne, dla tych osób brak kontaktu fizycznego na co dzień jest równoznaczny z przemyśleniami czy ich związek jest nadal pełen miłości.

Jaki jest Twój język miłości i język miłości Twojego partnera? Jaki język miłości dominował w Twoim poprzednim związku?

I na koniec ważna rzecz – koncepcja języków miłosnych pomaga praktycznie wszystkim związkom, nie tylko romantycznym.

„Język miłości pokazuje, co jest dla kogoś naprawdę ważne”.

Ta koncepcja może być również pomocna w relacjach z przyjaciółmi, dziećmi, rodzicami itp. Chapman zauważył duże zastosowanie również w naszych relacjach zawodowych.

Potrzebujesz wsparcia? Nie wiesz jak odbudować swoje życie po rozstaniu? A może od dłuższego czasu borykasz się z analizą „zostać czy odejść”? 

Zapisz się na wstępną, bezpłatną konsultację i wspólnie ustalimy najlepsze kolejne kroki dla Ciebie.

Terminy dostępne już od września!