A Twój lęk działania jaką ma twarz?

A Twój lęk działania jaką ma twarz?

  • Post category:artykuł

Wszyscy mamy rzeczy, których pragniemy w naszym życiu – poznanie właściwego partnera, tworzenie szczęśliwych relacji, lub znalezienie nowej, bardziej satysfakcjonującej pracy, większe zarobki. 

Pomyśl o tym, czego pragniesz najbardziej w najbliższych 6 miesiącach i zadaj sobie pytania: 

Jakie aktywne kroki podejmujesz, aby osiągnąć, zrealizować swój cel?

A jeśli nie podejmujesz żadnych, albo mało konsekwentnie, dlaczego tak jest?

Moje lata pracy nad sobą i lata pracy z moimi klientami nauczyły mnie, że lęk jest głównym czynnikiem, przez który tkwimy wielokrotnie latami w tym samym punkcie, często nie podejmujemy działań, albo działamy mało konsekwentnie.

Magiczne jutro – odkładanie wszystkiego na jutro

Jednym z najczęstszych objawów lęku, jest odkładnie decyzji do tzw. magicznego jutra. Znasz to? Jutro już się za to wezmę, jutro podejmę decyzję, od jutra wezmę się za siebie!  

Jakie są realia? Czas nigdy nie będzie w 100% odpowiedni, może nigdy nie nadejdzie idealny moment na zainwestowanie w siebie- swój rozwój, na zmianę pracy, na decyzje w związku. Ile byś nie czekała zawsze jest szansa na porażkę.

Lęk przed brakiem odpowiedniej wiedzy

Inny objaw lęku, to wieczne poczucie, że aby na coś się zdecydować, podjąć konkretne działania potrzebujesz więcej wiedzy? I czasem oczywiście jest koniecznym dokształcenie się w jakimś temacie, lub zdobycie więcej informacji o konkretnej osobie, ale pamiętaj, że czasem to zwyczajnie lęk, który powstrzymuje Cię przed działaniem, a Ty możesz nigdy nie zdobyć takiej wiedzy, która zniweluje lęk, przed wyjściem ze strefy komfortu. 

Inni są szczęśliwsi

Istnieje jeszcze inny obraz lęku –  złudzenie/rodzaj myślenia, że niektórzy ludzie, którzy są szczęśliwsi, po prostu tacy się urodzili, mają więcej szczęścia, a Ty jesteś gdzie jesteś, bo miałaś cały czas pod górę. Ale mogę szczerze powiedzieć, że wielu spośród szczęśliwszych w związkach ludzi, których znam, urodziło się nie inaczej niż Ty, czy ja. Te osoby, po protu świadomie i aktywnie podjęły wysiłek, aby stać się ekspertem samych siebie, swoich  przekonań, czy postaw blokujących to czego pragną. 

Podsumowanie

Pamiętaj, TY decydujesz na ile władzę ma nad Tobą lęk. Jaką formę u Ciebie,  przyjmuje blokada przed konkretnym działaniem? Co bardzo ważne, pamiętaj, czasem to może być bardzo racjonalne tłumaczenie, więc nie daj się zwieść pierwszym myślom, które przyjdą jako odpowiedź.