Błędy komunikacyjne w Twoim związku.

Błędy komunikacyjne w Twoim związku.

  • Post category:artykuł

Czy doświadczasz w swoim związku konfliktu? 

Zastanawiasz się jak mówić, aby Twoje potrzeby były słyszane? Jak rozmawiać, aby rozwiązywać konflikty, a nie jeszcze bardziej pogłębiać?

Zastanawiasz się co robisz nie tak, że każda próba rozmowy kończy się jeszcze większą awanturą?

Konflikt/różnica poglądów/brak zrozumienia czyjegoś świata jest częścią życia. Pomimo, że może kojarzyć się negatywnie, w rzeczywistości jest okazją do pogłębienia zrozumienia siebie i związku. Sam konflikt jest neutralny, to co robimy z konfliktem w dużej mierze decyduje o tym co wnosi do naszego życia i na ile doświadczenia będą negatywne. A to, co wniesie do Twojego życia uzależnione jest od Twoich umiejętności komunikacyjnych. 

Na początek chcąc poznać zasady skutecznej komunikacji, warto spojrzeć, na podstawowe błędy.

Cechy nieefektywnej komunikacji w związku

Problemy z komunikacją w związku z czasem powodują narastająca frustrację, która odbija się bardzo negatywnie na całym związku. Poniżej możesz zapoznać się  z podstawowymi błędami komunikacyjnymi w związku:

Problemy z komunikacją w związku – Brak konkretów. 

Brak jasnego nazwania intencji/sedna problemu. Często założenie, że druga strona z samego faktu uczestniczenia w problemie, powinna mieć podobne/jeśli nie identyczne rozumienie sytuacji. Ten błąd może być realizowany również w formie bardziej pasywnej: milczenie, odcinanie, lub w formie bardziej agresywnej jak sarkazm, wrogi ton głosu. 

2. Błędy w komunikacji – Zachowania niewerbalne 

Czyli okazywanie niezadowolenia od westchnień, przewracania oczami, trzaskania drzwiami, po ignorancję i ciszę. Pomimo, ze czasami jeden temperament jest bardziej wybuchowy i ekstrawertyczny, a drugi potrzebuje czasu i chwili ciszy, długofalowo niewerbalne pasywno – agresywne zachowania są drogą do nikąd. 

3. Błędy w związku – Ukrywanie prawdziwych intencji 

Polega na odpowiedziach, że wszystko ok, nic mi nie jest, w sytuacji, kiedy jest zupełnie odwrotnie. Może się wydawać, często, że może tak jest lepiej. W bliskich relacjach jednak, taka postawa przynosi, długofalowo, znacznie więcej niezrozumienia i oddalenia niż nam się wydaje. 

4. Brak komunikacji w związku – Brak słuchania/zainteresowania inną perspektywą

Postawa, kiedy w każdej sytuacji konfliktowej bardziej  mówisz, interpretujesz, analizujesz, niż rzeczywiście słuchasz. Jest to również brak otwartości. Dziś wielokrotnie można usłyszeć, że ktoś nie ma empatii, ponieważ tak został wychowany. Ale nawet jeśli pewnej wrażliwości nie nabyliśmy w procesie dorastania, to zawsze od konkretnego dnia, można zadecydować o chęci, aby spojrzeć oczami drugiego człowieka/naszego partnera na konkretną sytuację. 

Komunikacja w relacji

Dobra komunikacja jest absolutna bazą, jeśli chcemy tworzyć długoletnie relacje z innymi ludźmi. Dobra wiadomość jest taka, że skuteczna komunikacja JEST zestawem umiejętności, którego możesz się nauczyć. 

Dobra komunikacja jest werbalna, bezpośrednia, asertywna, konkretna, oparta na otwartości i wrażliwości. 

Podsumowanie

Jeśli chcesz sprawdzić jak mówić, aby być słyszaną, widzianą i umiejętnie zarządzać konfliktem, sprawdź MAPĘ KOMUNIKACJI!

Jest to proste narzędzie, do wdrożenia w ciągu jednego weekendu! Pary stosujące Mapę Komunikacji nie utykają w martwym punkcie i rzeczywiście rozmawiają o meritum problemu i są w stanie znajdować konstruktywne rozwiązania!