Dlaczego nie potrafisz wprowadzać trwałych zmian w swoim związku!

Dlaczego nie potrafisz wprowadzać trwałych zmian w swoim związku!

  • Post category:artykuł

Czy wiesz, że tylko 1 na 7 chorych informowana, że bez zmiany swoich nawyków, stylu życiu umrze, udaje się wprowadzić w swoim życiu trwałe zmiany? 1 na 7 to tylko około 15%  (źródło Immunity to change” – Robert Kegan

Czy to dużo? Podobne cyfry pojawiają się w analizach dotyczących tego, ile osób faktycznie realizuje cele! Każdy ma predyspozycje do wprowadzania trwałych zmian. Jednym z głównych powodów, dla których udaje się to nielicznym, jest brak rozumienia jak przejście z punktu A do B realnie wygląda i jakie przeszkody mogą Ci towarzyszyć po drodze.

Etapy zmiany według Jamesa O. Prochaski i Carla DiClementego

Prekontemplacja

Etap, kiedy nawet nie myślisz o zmianach. Nie masz zamiaru się zmieniać i prawdopodobnie nawet nie zdajesz sobie sprawy, że zmiana może być korzystna. 

Kontemplacja

Zaczynasz myśleć o wyznaczeniu potencjalnego celu. Możesz być niepewna/niepewny, ale zaczynasz szczere rozważanie. Najczęściej wchodzisz w ten etap np. na bazie niepowodzeń lub inspiracji – przykład innych, przeczytana książka, film itp.  Co jest zagrożeniem na tym etapie? Negatywne przekonania, o sobie, czy lęk porażki!  Zmiana czegoś,  z czym być może silnie się utożsamiałaś od lat, może być dużym wyzwaniem. Na tym etapie pamiętaj, aby rejestrować swoje myśli, opór, ale nie do końca za nimi podążać! Głos wewnętrzny nie zawsze jest intuicją, najczęściej jest głosem lęków z podświadomości! 

Przygotowanie

Jesteś gotowa(-y), zdeterminowana(-y), analizujesz konkretne kroki, aby przygotować się psychicznie do działania. Zagrożeniem na tym etapie jest – zwlekanie. Jeden z najsilniejszych mechanizmów obronnych – zawsze coś zrobisz od jutra, albo od następnego tygodnia/czy mieląca. Możesz też sobie tłumaczyć, że jeszcze potrzebujesz zdobyć nową wiedzę, lub poczekać na lepsze okoliczności, lub zwyczajnie wpaść w analizę czarnych scenariuszy, co będzie jak mi się jednak nie uda! Rozwiązaniem dla tego etapu jest działanie – dziś! Nie jutro, dziś w tej chwili jak to czytasz.

Akcja

Etap konkretnych działań! To co jest zagrożeniem tego etapu to perfekcjonizm, który będzie blokował przejście do kolejnego np. kroku, zbyt szybkie poddawanie się – brak cierpliwości lub kolejny zestaw negatywnych przekonań, tym razem na temat – np. sensowności tego co robisz! 

Stabilizacja

Na tym etapie, być może nawet osiągnęłaś/osiągnąłeś swój cel i czas swoje wysiłki skierować na utrzymanie wyników. Najczęściej pomijany etap – szczególnie ważny! Każdy nowy nawyk, sposób myślenia, zachowania wymaga utrwalenia. Specjaliści somatic coachingu podkreślają, że nowy nawyk/zachowanie musi być powtórzone około 300 razy, aby zacząć n trwałe gościć w Twoim życiu! 

Potrzebujesz wsparcia we wprowadzaniu zmian?

Kurs dedykowany:

Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z darmowej konsultacji. Podpowiem, jakie powinny być kolejne kroki w Twojej sytuacji i wspólnie zdecydujemy, jaka forma pracy jest dla Ciebie najlepsza.