Dysk twardy poczucia wartości.

Dysk twardy poczucia wartości.

  • Post category:artykuł

Ciało – dysk twardy Twojego poczucia wartości.

Umysł i ciało są połączone. Jeśli chcesz czuć się jak najlepiej psychicznie, to zadbanie o ciało, w tym o mózg! jest konieczne.

Nie da się ignorować ciała i oczekiwać, że poczujemy się dobrze na poziomie emocjonalno – mentalnym. Możesz mieć świetne “oprogramowanie” z wieloma strategiami samooceny i pracy nad przekonaniami, czy techniki wybaczanie itp, ale jeśli Twój “twardy dysk” – będzie cały czas zaniedbywany, to często nawet najlepsze strategie pracy nad sobą, mogą nie dać pełnej satysfakcji. 

CO DECYDUJE O SPRAWNOŚCI NASZEGO TWARDEGO DYSKU? 

1. Regularne ćwiczenia 
Są osoby, które trenują dużo i chętnie i takie, którym się trudno zebrać. Jeśli celem jest wzmacnianie poczucia wartości, to badania pokazują, że co najmniej trzydzieści minut ćwiczeń aerobowych dziennie (takie jak szybki marsz, jazda na rowerze, pływanie, wchodzenie po schodach, czy bieganie), daje pozytywne zmiany w samopoczuciu. Jeśli taka ilość jest dla Ciebie przytłaczająca, lub Twoje zdrowie, na to nie pozwala, to zaplanuj 15 minut, co drugi dzień. Każda ilość ćwiczeń jest lepsza niż żadna. Jeśli na stałe trenujesz to ten punkt masz odhaczony.

2. Higiena snu 
Wiele badań (największe Diener z 1984) pokazuje, że brak higieny snu może dawać odczucia przygnębienia, czy psychicznego, nie tylko fizycznego, zmęczenia. 

W skład higieny sny wchodzi ilość, regularność i jakość. O czym warto pomyśleć jeśli Twoim wyzwaniem jest jakość snu (czyli problem z zasypianiem, częste wybudzanie itp.) 

Postaraj się trzymać telefon, komputer, telewizor (w tym głównie oglądanie wiadomości, czy szczególnie brutalnych filmów przed snem), z dala od sypialni. Pobudzające czynności np. naukę, również warto przenieść do innego pokoju niż sypialnia. Pamiętaj, niebieskie światło z urządzeń elektronicznych jest szczególnie uciążliwe i powoduje sporo zaburzeń w tym obszarze. 

O czym jeszcze warto pamiętać? Unikaj posiłków w ciągu czterech godzin przed snem, wyeliminuj używki, takie jak kofeina, czy nikotyna, na co najmniej siedem godzin przed snem! Jeśli masz nawyk – lampka wina do kolacji, a borykasz się z problemem zasypiania, czy wybudzania, przemyśl zmianę. Alkohol pomimo, że działa nasennie, w późniejszej fazie trawienia, ma często działanie pobudzające. Przy problemach z zasypianiem, dodatkowo sprawdź odgłosy natury, czy delfinów – być może te dźwięki w tle – maksymalnie przyciszone – będą pomocne. 

3. Odżywianie 
Nie będę tu pisać porad, co masz jeść, ponieważ, każdy jest inny i jednemu służyć może, zdrowotnie, weganizm, a innemu dieta mięsna. To na co chcę abyś zwróciła uwagę, szczególnie jeśli doświadczasz apatii, spadków energii, rozbicia, to przebadanie krwi pod kątem cukier/insulina i hormonów tarczycy. 

Dlaczego to tak ważne? Praca nad poczucie wartości, bez troski o ciało, w tym zdrowie, będzie praktyka niepełną. Ale ciało w rozumieniu zdrowia, nie tylko liczby na skali. Dodatkowo, czasami hormony i fizjologia moga być powodem złego nastroju a nie problemy na poziomie myśli, analiz, blokad, przekonań. itp. 

Ten artykuł jest trochę nietypowy, ale zamieszam go, żebyś nie pomijała swojego ciała fizycznego, w drodze do budowania/czy wzmacniania, swojego poczucia wartości. 

Jeśli któryś obszar wymaga Twojej uwagi, zapisz w tym tygodniu jak chcesz wprowadzić drobne zmiany?

Jakie jest Twoje postanowienie? Być może niektóre obszary wymagają konsultacji specjalisty – lekarza. 

Jeśli jeszcze nie pobrałaś ebooki o postawach, które osłabiają i wzmacniają, to na ile czujesz swoją wartość, tutaj link https://landing.mailerlite.com/webforms/landing/z9y0z3