Trzy klucze do świadomych decyzji

Trzy klucze do świadomych decyzji

  • Post category:artykuł

Aby zilustrować, jak najlepiej podejmować ważne dla Ciebie decyzje, poniżej
podział na 3 poziomy świadomości.

1.Przebudzony, ale nieświadomy

Stan w którym żyjemy, bez głębszej refleksji. Nie zastanawiamy się za bardzo nad tym co nas otacza, nad naszą postawą, naszymi wyborami.
Jeśli przyjąć przenośnię z zdjęcia dotycząca góry lodowej, to w tym stanie rozbijemy się i zatopimy zanim w ogóle się zorientujemy, że może na nas czekać jakiekolwiek zagrożenie.

2. Pół – świadomy

Stan, gdy zaczynamy się zastanawiać, nad tym co nas dookoła otacza. Wierzymy że nasze historie (przekonania, interpretacje itp.) i percepcje zmysłowe są prawdziwe/poprawne.
Jeśli życie jest jak góra lodowa, gdy jesteśmy półprzytomni, jesteśmy świadomi góry lodowej i naprawdę wierzymy, że wiemy, jak tego uniknąć. Często jednak ponosimy porażkę, podejmujemy złe decyzje, gdyż sytuacja okazuje się inna niż zakładaliśmy, na początku, a nasze założenia okazały się błędne.

3. Świadomy (świadomy dużego obrazu)

Stan, w którym zaczynamy pokornie rozumieć, że “nie wiem, czego nie wiem”. Moment, kiedy zdajemy sobie sprawę, że może być coś więcej niż to co ja widzę, lub rozumiem w danym czasie. Zaczynami być świadomi tego, że nasze opinie, przekonania, postawy, są tylko naszą interpretacją otaczającej nas rzeczywistości, a niekoniecznie, obiektywną, jedyną prawdę. Moment kiedy mając przed sobą bardzo ważną decyzję, dokładamy wszelkich starań, aby dowiedzieć się jak najwięcej o sytuacji, zbadać nasze możliwości, zastanowić się czy jest coś co we mnie co może mnie blokować, warunkować, że patrzę na to w taki właśnie sposób.
Jeśli życie jest jak góra lodowa, na tym etapie, zdajemy sobie sprawę, że musimy wiedzieć więcej o tym, co jest „pod powierzchnią”, zanim podejmiemy decyzję o naszej przyszłości. Na tym etapie, często zaczynamy poszukiwać co drzemie w naszej podświadomości.

Jaki zacząć w swoim życiu podejmować w pełnie świadome decyzje, w bardzo ważnych dla nas obszarach? Poniżej 3 kluczowe obszary, na które zachęcam, aby zwrócić uwagę.

1. Poznaj siebie, kim jesteś i czego tak naprawdę chcesz

Jaki jest cel twojego życia? Jaka jest Twoja wizja życia, pracy i relacji? Jakie są Twoje fundamentalne wartości, potrzeby w każdej sytuacji?
Jaki jest Twój temperament, jak działa Twój system nerwowy?

2. Skup się na tym, co jest dla ciebie ważne

Część z nas, chce być szczęśliwym ale nie bardzo wie jak to zrobić, lub ma poczucie, że takie pełne spełnienie nie jest możliwe. Twoje myśli/przekonania i postawa może zadziałać wspierająco dla Ciebie, lub przeciwko Tobie, pamiętaj zawsze masz wybór:). Idź za tym, czego naprawdę pragniesz w swoim życiu i postaraj się przyjąć postawę że jeśli na czymś naprawdę Ci zależy/coś jest dla Ciebie bardzo ważne, wiedza, opcje te najlepsze, pojawią się na drodze do Twojego celu, jeśli tylko poświęcisz temu czas i zrobisz 1 krok.

3. Szukaj wsparcia – z pomocą możesz zrobić wszystko!

Jesteśmy ludźmi i nikt nie odnosi sukcesu w pojedynkę.
Nieustannie zadawaj sobie pytanie, jakiej pomocy potrzebujesz i kto może ci pomóc i korzystaj z tego, jak najczęściej. Ja przy bardzo ważnych decyzjach dla mnie korzystam z pomocy moich mentorów (mam kilku, w zależności od obszaru)

3mam kciuki za Twoje decyzje, postaraj się, aby były jak najlepsze, szczególnie długofalowo dla Ciebie.

Jeśli chcesz z moją pomocą, przeanalizować ważne dla Ciebie obszary zanim podejmiesz kluczową decyzje, zapisz się na bezpłatną konsultację wstępną