Poczucie wartości. Czym jest i od czego zacząć?

Poczucie wartości. Czym jest i od czego zacząć?

  • Post category:artykuł

Zgodnie z definicjami badaczy zagadnienia (np. Claudia A. Howard) oznacza „realistyczny” dokładny i uczciwy obraz siebie, oparty na 3 fundamentach: poczucie własnej, niezależnej od niczego, wartości, samego faktu bycia człowiekiem (jaźń, dusza), miłości do siebie oraz rozwoju. 

A co dokładniej oznacza już tak namacalnie na co dzień? 

Na tym że znasz siebie – czyli znasz swój temperament (jego mocne i słabsze strony), znasz swoje schematy myślowe, wzorce zachowań te, które Cię wspierają i te które nie są dla Ciebie najlepsze. Potrafisz rozpoznać i docenić swoje mocne strony, a także zaakceptować swoje wady i słabości. Potrafisz odróżnić głos ego, od leków z podświadomości i tego co płynie z intuicji. Poczucie wartości to także rozumienie, że o Twojej wartości nie decydują osiągnięcia, ani żadne zewnętrzne atrybuty (wygląd, finanse, materialne przedmioty).

Co ważne poczucie wartości to realistyczne oczekiwania względem siebie, ale też względem otoczenia – to jeden z często pomijanych aspektów przy tym zagadnieniu. 

Korzenie poczucia wartości powstają we wczesnym okresie życia, ale nasza samoocena niekoniecznie jest stała w czasie. Może zmieniać się przez całe życie w zależności od różnych doświadczeń.

Gdzie jest to właściwe poczucie wartości, to do którego powinniśmy dążyć? Jest po środku, pomiędzy dwoma skrajnymi postawami: skrajną arogancją (jestem lepszy niż inni) oraz skrajną pokorą (jestem gorszy niż inni). 

Budowanie poczucie wartości stabilnego, które daje oparcie na całe życie niezależnie od doświadczeń i problemów opiera sie na na pracy w 5 obszarach: 

1. Samoświadomość – czyli uporządkowanie wiedzy o sobie, wraz z uporządkowaniem i zmianą negatywnej narracji o sobie. 

2. Troska o siebie – zarówno na poziomie emocjonalnym jak i fizycznym. Zrozumienie kluczowych obszarów do poczucia szczęścia i równowagi w życiu rodzinnym i zawodowym. 

3.Szacunek do siebie – znajomość swoich bazowych wartości i granic oraz umiejętność ich ochrony. 

4.Samoakceptacja i rozwój – z rozróżnieniem obszarów, gdzie zmiany są możliwe i tych, w których nie. 

5.Miłość do siebie – ze szczególną uwagą wybaczenia przeszłości sobie oraz innym. 

Jeśli zależy Ci na wzmocnieniu swojego poczucia wartości, to mam dla Ciebie zadanie na ten tydzień.

Pobierz mini ebook, z pytaniami, dzięki którym rozpoznasz, zachowania które Twoje poczucie wartości wzmacniają i te które osłabiają Cię na co dzień. 

Dlaczego to tak ważne? Ponieważ poczucie wartości to baza do relacji z sobą, a relacja z sobą, to absolutny fundament do szczęśliwych relacji i związków z innymi. 

LINK DO MINI EBOOKA – https://landing.mailerlite.com/webforms/landing/z9y0z3

Chcesz pogłębić ze mną temat, zapisz się na wstępną, bezpłatną konsultację.
Masz konkretne wyzwania w jednym z 5 obszarów?