Pułapki czasu w życiu i relacjach

Pułapki czasu w życiu i relacjach

  • Post category:artykuł

Ostatnio podczas moich sesji indywidualnych z Wamim sporo zapytań dotyczy czasu. Poniżej kilka przemysleń na temat pułapek czasu w naszym życiu szczególnie jeśli chodzi o związki i miłość

Pułapka czasu – Czas nie leczy ran.

„Czas leczy rany”, to jedno z najgorszych powiedzeń, które powtarzane jest cały czas osobom doświadczającym trudnych sytuacji. Dlaczego? Ponieważ powoduje, że przyjmujemy, że w miarę upływu czasu wszystko się “rozpuści”, wszystko będzie dobrze i wszytko poukłada się “samo”. To nie jest prawda. Czas owszem pomaga zapomnieć, zmniejsza odczuwanie emocji/tęsknoty, ale to nie oznacza, “uzdrowienia”, czy zamknięcia przeszłości. Stare, nieprzepracowane wzorce, schematy działania, które Ci nie służą, wrócą z podwójna siłą, jak tylko będziesz po raz kolejnym w podobnej sytuacji – czyli np. w nowym związku.

Bycie tu i teraz – pułapką czasu

Jest kluczowe, pod kątem uczenia się siebie – tzn. świadomości swoich emocji. Mindfulnes – czyli świadome, życzliwe w stosunku do siebie, zwracanie uwagi/poświęcanie uwagi swojemu wnętrzu (bardzo lubię tą definicję Juli Samuel). Ale czasami idea “żyję tu i teraz” źle interpretowane, może być ucieczką od zmierzenia się z własną przeszłością, lub odkładaniem konkretnych działań na przyszłość – szczególnie tych wymagających wyjścia ze strefy komfortu.

Oczekiwanie zmian na “zewnątrz”

Nie ma najlepszego czasu, do zmierzenia się z czymś, co jest dla nas trudne, wymaga wysiłku, czy pożegnania ze starymi nawykami. Syndrom – jak tylko okoliczności się zmienią, czas będzie bardziej sprzyjający, to jeden z najbardziej czytelnych znaków dotyczący lęku przez zmianą. Oczywiście czasami potrzebujemy chwilę na zastanowienie, na przeanalizowanie za i przeciw, czy zdobycie nowej wiedzy, czy umiejętości. W takim wydaniu dawanie sobie czasu ma sens. Co ważne – zawsze określaj sobie ramy czasowe konkretne takiego stanu „przejściowego”. Ważnym jest czy czekasz z pewnymi działaniami, ponieważ pracujesz nad konkretną zmianą w swoim wnętrzu, czy czekasz w nieskończoność, na zmianę okoliczności na zewnątrz, szczególnie tych zupełnie niezależnych od Ciebie.

Podsumowanie

Ulegasz pułapkom czasu? Czasami, każdy z nas ulega. Co ważne, warto je w sobie rozpoznać i przestać odkładać w czasie zmiany, związane z podejściem do czasu.:)