Style w kłótni, które niszczą związek!

Style w kłótni, które niszczą związek!

  • Post category:artykuł

Konfliktując się najczęściej przybieramy jeden z dwóch stylów – dążenie do konfrontacji, lub unikanie. W ramach, tych dwóch stylów, możemy mieć różne postawy. Poniżej dwie, które są szczególnie krzywdzące dla związku i jeśli one dotyczą Ciebie warto przemyśleć zmianę w tym zakresie. 

Długotrwałe milczeniem/stałe unikanie tematu 

Jest grupa osób, dla których wszelkie różnice zdań i konflikty, które na tej bazie powstają są po protu złe, co do zasady. Zródło takiej postawy może być różne: wychowane w domu przesyconym konfliktami, agresją, doświadczenie rozwodu rodziców. Z drugiej strony można również unikać konfliktu, mając mityczne przekonanie/wyobrażenie, na temat związków/miłości, które zakłada, że związek dobry, to taki, w którym nie ma konfliktów, czy kłótni. Pary unikające na stałe konfrontacji na trudne tematy, poprzez milczenie, ignorancję, udawanie, że nic się nie stało, bardzo często zatrzymują się na początkowej fazie relacji i nie są w stanie pogłębić więzi przez lata (nawet jeśli są długie lata razem). Jeśli Ty unikasz konfliktu zastanów się, czy to kwestia doświadczeń z dzieciństwa, mylnego wyobrażenia o prawdziwej miłości, temperamentu (osoby sangwiniczne, flegmatyczne nie lubią sytuacji trudnych, konfliktowych), czy lęku do czego konfrontacja może doprowadzić?

Wbijanie gwoździ 

Druga postawa dotyczy drugiego stylu – konfrontującego i dotyczy używaniu w kłótni informacji na temat słabości swojego partnera, które znasz.

Przykłady:
“Nic dziwnego, że rodzice oddali Cię do adopcji, kto by z Tobą wytrzymał” 
“W ogóle mnie nie dziwi, że Twój zespół nie ma wyników, popatrz na siebie” 
“Nic dziwnego, że bierzesz leki np. na uspokojenie, depresję, zwyczajnie nie jesteś normalna/-y” 
Kiedyś na jednym ze spotkań mentorskich usłyszałam idealną metaforę, do tej postawy:
“Pamiętaj, że zawsze kiedy personalnie ranisz słowami drugiego człowieka, to tak jakbyś wbijał gwoździe w deskę czy ścianę. Gwoździe można wyjąć, tak jak Ty możesz przeprosić, ale ślad zostaje. Jeśli ta postawa dotyczy Ciebie, zapamiętaj to porównanie, może w przyszłości pomoże Ci to powstrzymać szczególnie bolesne słowa, jeśli doświadczasz takiego zachowania ze strony swojego partnera prześlij mu ten artykuł. 

Znasz swój style konflikcie? Wiesz na ile w ramach danego stylu masz skrajne zachowania? 

Załączam dla Ciebie mini ebook z QUIZEM/TESTEM 20 pytań. Każde pytanie do tyczy innej postawy.

LINK do QUIZU – https://landing.mailerlite.com/webforms/landing/y5d5v0

Quiz i dla osób w związku i singli.