Współczesne wyzwania dla związków

Współczesne wyzwania dla związków

  • Post category:artykuł

Dzisiaj podzielę się z Wami wyzwaniami jakimi musimy się zmierzyć w obecnych czasach.

W latach 60-70 jednym z głównych powodów zakładania rodziny, były względy ekonomiczne, chęć wyprowadzenia się z domu, założenie rodziny. Nie chodzi mi absolutnie o to, że kiedyś nie było miłości, absolutnie nie. Chodzi wyłącznie o pewien rodzaj intencji – kolejny krok, założenie rodziny. Aktualnie poszukujemy spełnienia, realizacji wizji życia, naszych planów, poczucie bycia szczęśliwym. Z zaciekawieniem słucham moich mentorów którzy mają 30 – 40 lat doświadczenia w obszarze związków/pracy z ludzi i ostatnie 20 lat przyniosło zupełnie inne zagadnienia. Dziś pomimo, że wielokrotnie mamy znacznie mniej czasu, aby pielęgnować więź, mamy znacznie większe oczekiwania – te z poziomu najgłębszych wartości. 

Samorealizacja zawodowa na pierwszym miejscu

Aktualnie kobiety bardziej niż kiedykolwiek wcześniej realizują się zawodowo, samodzielne, zaradne, spełnione, ale często tez przeciążone, zmęczone, sfrustrowane funkcjonowaniem w energii męskiej (energia działania, decyzji skuteczności.) Związki przeżywają ogromne wyzwania kiedy naturalny przepływ energii żeńska – męskiej jest zaburzony i zwyczajnie pragnąc szczęśliwego związku musimy się zarządzania tą energią nauczyć. Dla jasności rozwój, spełnienie zawodowe jest absolutnie cudowny i sama jestem kobietą, która spełnia się zawodowo. Ale w tym obszarze są 2 bieguny – kobiet, które pragną nauczyć się samodzielności, zarządzania energią finansową i kobiet bardzo silnych zawodowo, które są zmęczone byciem tą silną, tą zawsze zaradną i pragną w swoim życiu więcej energii żeńskiej. Tak w jednym jak i drugim przypadku warto zrozumieć, jak zarządzać swoją żeńsko – męsko energią. To jest wyzwanie jakie w latach 60, 70 nie było obecne, nasi dziadkowie, często rodzice nie musieli sobie radzić z takim wyzwaniem. 

Brak umiejętności budowania relacji

Budowanie relacji po rozwodzie, brak wiedzy jak radzić sobie z konfliktami i kryzysem, trudnymi doświadczeniami z przeszłości – możesz pomysleć nasi dziadkowie jakoś sobie dali radę, bez szczególnej nauki, przyszło im to naturalnie. Tyle, że nasi dziadkowie w większości (mówię o statystyce) byli w jednym małżeństwie całe życie. W obecnych czasach średnio jesteśmy 2-4 stałych związkach (znaczna większość z nas doświadcza rozwodu/lub rozstania porównywalnego z rozwodem).

Randki online

Zupełnie nowy trend, ma wiele plusów, daje masę możliwości, ale jest też miejscem gdzie aktywują się lęki, gdzie możesz poznać wiele osób mających lęk przez zaangażowaniem – stąd wydłużany czas do spotkania na żywo. Może też powodować budowanie więzi i przyzwyczajenia z osobami, których do końca nie znasz. 

Wzorce miłości

Filmy, social media – w większości mamy wzorce albo romantycznego początku, albo konfliktów, rozwodów, zdrad. Jasne film, serial o związku w którym nie ma drastycznych wydarzeń, będzie miał znikomą oglądalność. Ale nasza podświadomość przesiąka takimi obrazami i często finalnie jednym z głównych problemów po latach to uczucie znużenia, znudzenia, ponieważ nie ma łatwo dostępnych zdrowych wzorców związków o długim stażu, a na świadomy rozwój pracę nad pogłębianiem więzi nie każdy się decyduje, (workshops, seminaria, warsztaty, książki, terapia, czy coaching), gdyż często pokutuje mit, tego nie da się nauczyć! Da się 🙂 To nie jest nauka rozwiązywania konfliktów, ale dla odmiany troski o “projekt” :)długoterminowy.

Podsumowanie

Które wyzwanie dotyczy Ciebie?

Popatrz na obszar swojego życia osobistego przez pryzmat powyższych wzywań i pomyśl, co może być 1 krokiem jeśli chodzi o wzmocnienie obecnego związku, lub budowanie tego na przyszłość? Wybierz tylko 1 obszar na początek. 

Jeśli chcesz na wyzwania spojrzeć i przepracować z moim wsparciem masz 2 opcje:

Dla Singielek – Trening Online – start 7.04. 2020 tylko do 31.03 rabat ponad 30 % 

Jeśli jesteś w związku możesz zapisać się na wstępną bezpłatną konsultację, klikając na mojej stronie w kontakt.