Wszytko, albo nic – czy metoda małych kroków?

Wszytko, albo nic – czy metoda małych kroków?

  • Post category:artykuł

Jakie jest Twoje podejście?

Ja osobiście swoje podejście wszytko, albo nic, zreformowałam do podejścia małych kroków. Tryb małych kroków zastosowałam w treningach, diecie, pracy nad obszarami osobistymi i w projektach zawodowych. 

W tym tygodniu zapraszam Cię, abyś pomyślała o trzech sytuacjach w Twoim życiu, o których ciągle mówisz, że zamierzasz coś zrobić/zmienić, ale do tej pory niczego konkretnie nie zrobiłaś. Zapisz jeden mały konkretny krok, który zrobisz w tym tygodniu. Jeśli masz problemy w związku, być może małym krokiem, będzie zapoznanie się z treściami dotyczącymi języków miłości, komunikacji, większym zrozumieniem siebie, a może zwyczajnie będzie to próba rozmowy, którą odkładasz od miesięcy. Jeśli cel dotyczy obszaru zawodowego wybierz jedną małą rzecz, którą możesz zrobić w najbliższym tygodniu. 

Metoda małych kroków

Skupienie na wyniku końcowym bywa bardzo motywujące – ale może być również frustrujące, szczególnie jeśli nie wprowadzisz konkretnego działania. Dla jasności – posiadanie marzeń, nawet największych jest dobre. Sama pracując z klientami często analizujemy, czego pragną w życiu za 5, 10 czy 30 lat. Ale oprócz tego, przyglądamy się również temu, co może stanąć na drodze celów/marzeń, tych najważniejszych na najbliższe lata. 

Kiedy skupisz się wyłącznie na przyszłości, Twój umysł może zacząć tworzyć wątpliwości – to i tak nie ma sensu, nie dam rady, albo poczucie, kiedyś na pewno to zrobię, jak przyjdzie właściwy czas. itp. Lęki i brak wiary, odkładanie w czasie są często tak samo silne, jak pragnienia celu/marzenia. 

Jak działa metoda małych kroków?

Wybierz jeden cel/marzenie. Rozpisz mniejsze konkretne, mierzalne kroki, które możesz wykonać w najbliższym czasie i zaplanuj ten czas konkretnie. Zaplanuj również jak sobie poradzisz/lub będziesz starać radzić, z brakiem dyscypliny, czy wiary, jeśli się pojawią. Jednym z najlepszych jest skupienie się na konkretnym małym kroku, który zaplanowałaś na dany tydzień. Czasami potrzebna jest praca dotycząca przekonań/lęków, ale na początek zrób jeden mały krok. 

Twoje cele mogą dotyczyć zmiany pracy, odbudowania związku/relacji, zamknięcia przeszłości. Każdy z nich ma 1 konkretny krok, który możesz zrobić w najbliższym tygodniu – napisanie CV, telefon do bliskiej osoby w celu przeproszenia, kroki przykładowe jeśli chodzi o zamknięcie przeszłości masz tu – https://landing.mailerlite.com/webforms/landing/e4d8s9

Może nie osiągniesz efektu końcowego za tydzień, czy miesiąc, ale jeśli w ogóle nie zaczniesz, to czego pragniesz, może się NIGDY nie wydarzyć. 

Podsumowanie

Małe kroki są zawsze o krok bliżej celu, znacznie bliżej niż podejście – już jutro na pewno odmienię/zmienię wszytko, lub w odpowiednim czasie wezmę się za to na 100 %