Wybieramy nasze radości i smutki na długo przed ich doświadczeniem – Khalil Gibran

Wybieramy nasze radości i smutki na długo przed ich doświadczeniem – Khalil Gibran

  • Post category:artykuł

A Ty co wybierasz?

Dzisiaj trochę szerzej o podejmowaniu decyzji, na Waszą prośbę po ostatnim artykule, poniżej kilka ważnych aspektów, nad którymi warto popracować, aby Twoje decyzje były długofalowo, jak najlepsze dla Ciebie.

Prawo wyboru

Kiedy podejmujemy decyzje/praktykujemy rolę aktywnego „decydenta” w naszym życiu, fakt, który jest obecny zawsze, a często jest zapomniany to, fakt, że zawsze mamy wybór. 
Zawsze, w każdej sytuacji, mamy wybór, choć często zwłaszcza w sytuacji porażek, łatwiej uznać, że to wina kogoś innego, lub okoliczności. Pisząc o tym, że wybieramy zawsze, odnoszę się również do tych wyborów, których dokonujemy nieświadomie – w efekcie naszych przekonań, nawyków, blokad, lęków, z których często nie zdajemy sobie sprawy. 
Nie twierdzę tu, że jesteśmy ponad Bogiem/prawami, wszechświata/przyrody, wierzę, że niektóre rzeczy jest nam dane doświadczyć, ale w obliczu każdego wyzwania, zawsze mamy wybór/wolną wolę.

Prawo przyciągania

Czego pragniesz w życiu? Kochającej rodziny? Sukcesu w pracy? Pokoju na świecie? Aby dostać to, czego pragniesz, musisz być decydentem.
Bycie „decydentem” oznacza podejmowanie inicjatywy, aby stworzyć to, czego pragniesz, branie pełnej odpowiedzialność za swoje wyniki, podejmowanie decyzji pamiętając, o ich długoterminowych konsekwencjach. Pamiętasz o prawie przyciągania, o którym pisałam w poprzednich wpisach ? (to co jest w środku, ma zawsze realizacje na zewnątrz) 
Jeśli uznasz, że nie masz wyboru, nigdy nie będziesz go mieć, bo z góry zamkniesz swój umysł i serce na drugą , czy trzecią opcje. 
Ja nauczyłam się, że szczęście pochodzi z wewnątrz i jest ściśle powiązane z postawą odpowiedzialności za nasze wybory, a w kolejności efekty.

Bycie decydentem

Bycie decydentem wymaga na początku wysiłku, ale każdy może nim być! Często nie jesteśmy świadomi zakresu dostępnych dla nas opcji. Nie jesteśmy świadomi naszej mocy samego wyboru i prawdziwej, długoterminowej mocy naszych decyzji. Dokonujemy wyborów nieświadomie, reaktywnie, lub impulsywnie. Możemy być nieświadomi długoterminowych konsekwencji i tego, co nas blokuje. 
Jeśli od dziś chcesz, zacząć praktykować, bycie decydentem w swoim życiu, poniżej kilka kroków:

Krok 1: Bądź świadoma/-y że masz wybór

Wiem, że bywają bardzo trudne sytuacje w życiu, ale pamiętaj zawsze masz wybór, nawet jeśli nie wiesz, jakie masz wybory. Nie pozwól, aby impuls, lub brak informacji wybierał za Ciebie.

Krok 2: Identyfikuj swoje wybory

Zawsze zakładaj, że jest więcej możliwości, niż jesteś tego świadoma/-y. Postaraj się zidentyfikować różne, dostępne opcje, pamiętając, że “nie wiesz, czego nie wiesz”. Przy bardzo ważnych decyzjach zapisz 2-3 opcje, które możesz rozważyć. Jeśli sam/-a nie masz pomysłu, zapytaj osoby, którym zależy na Twoim szczęściu i sukcesie. Bądź kreatywna/-y, nie rozważaj wyłącznie tego co znasz z przeszłości.

Krok 3: Patrz na długoterminowe konsekwencje 

Wykorzystuj wszystkie dostępne informacje, aby dokonać najlepszego wyboru. Oceń wybór w oparciu o prawdopodobne, długoterminowe konsekwencje, nie kieruj się unikaniem niewygodności „tu i teraz”.

Krok 4: Podejmuj Ryzyko 

Zaakceptuj odrzucenie i porażkę jako część życia i nie bierz tego do siebie.

Krok 5: Bądź asertywna/-y

Proś o to czego, pragniesz, powiedz “nie” temu, czego w swoim życiu nie chcesz.

Krok 6 – Bądź proaktywna/-y

Nie czekaj, aż coś się wydarzy. Zdefiniuj czego pragniesz i metodą małych kroków zrób co dziennie jedną rzecz, która zbliży Cię do Twojego marzenia/celu.

Krok 6: Bądź pozytywna/-y

Zawsze „przewiduj” sukces i dobre rzeczy w swoim życiu. Jest ot jeden z najtrudniejszych kroków dla moich klientów, gdyż bardzo często mówią „Wolę się tak nie cieszyć, bo wtedy porażki/rozczarowania bolą bardziej”. Wiesz jak wygląda prawda – najczęściej stresujemy się tym co nigdy realnie, nie ma miejsca, plus w rzeczywistości, strach przed porażką, nie powoduje że porażka boli mniej. Więc nawet jeśli to początkowo trudne, ustal z samą sobą, że choć 5 minut dziennie będziesz myśleć o tym co przyjdzie dobre do Ciebie i Twojego życia. Co kilka dni wydłużaj ten czas o kilka kolejnych minut.

Podsumowanie

“Twoje życie jest sumą wszystkich wyborów, które podejmujesz, zarówno świadomie, jak i nieświadomie. Jeśli możesz kontrolować proces wyboru, możesz przejąć kontrolę nad wszystkimi aspektami swojego życia. Możesz znaleźć wolność wynikającą z bycia odpowiedzialnym siebie.”
– Senator Robert F. Bennett (R-Utah)

Jeśli któryś z tych kroków jest dla Ciebie trudny w praktyce, nie widzisz wyjścia z sytuacji, stoisz przed ważnym wyborem, i cały czas masz walkę pomiędzy sercem i rozumem zapisz się do mnie na wstępną, bezpłatną konsultację coachingową.