Konfliktując się najczęściej przybieramy jeden z dwóch stylów – dążenie do konfrontacji, lub unikanie. W ramach tych dwóch stylów możemy mieć różne postawy. Poniżej dwie, które są szczególnie krzywdzące dla związku i jeśli one dotyczą Ciebie warto przemyśleć zmianę w tym zakresie. 

Długotrwałe milczeniem/stałe unikanie tematu 

Jest grupa osób, dla których wszelkie różnice zdań i konflikty, które na tej bazie powstają, są po protu złe, co do zasady. Zródło takiej postawy może być różne: wychowane w domu przesyconym konfliktami, agresją, doświadczenie rozwodu rodziców. Z drugiej strony można również unikać konfliktu, mając mityczne przekonanie/wyobrażenie, na temat związków/miłości, które zakłada, że związek dobry, to taki, w którym nie ma konfliktów, czy kłótni. Pary unikające na stałe konfrontacji na trudne tematy, poprzez milczenie, ignorancję, udawanie, że nic się nie stało, bardzo często zatrzymują się w początkowej fazie relacji i nie są w stanie pogłębić więzi przez lata (nawet jeśli są długie lata razem). Jeśli Ty unikasz konfliktu zastanów się, czy to kwestia doświadczeń z dzieciństwa, mylnego wyobrażenia o prawdziwej miłości, temperamentu (osoby sangwiniczne, flegmatyczne nie lubią sytuacji trudnych, konfliktowych), czy lęku do czego konfrontacja może doprowadzić?

Wbijanie gwoździ 

Druga postawa dotyczy drugiego stylu – konfrontującego i dotyczy używaniu w kłótni informacji na temat słabości swojego partnera, które znasz.

Przykłady:
“Nic dziwnego, że rodzice oddali Cię do adopcji, kto by z Tobą wytrzymał” 
“W ogóle mnie nie dziwi, że Twój zespół nie ma wyników, popatrz na siebie” 
“Nic dziwnego, że bierzesz leki np. na uspokojenie, depresję, zwyczajnie nie jesteś normalna/-y” 
Kiedyś na jednym ze spotkań mentorskich usłyszałam idealną metaforę, do tej postawy:
“Pamiętaj, że zawsze kiedy personalnie ranisz słowami drugiego człowieka, to tak jakbyś wbijał gwoździe w deskę, czy ścianę. Gwoździe można wyjąć, tak jak Ty możesz przeprosić, ale ślad zostaje. Jeśli ta postawa dotyczy Ciebie, zapamiętaj to porównanie, może w przyszłości pomoże Ci to powstrzymać szczególnie bolesne słowa. Jeśli doświadczasz takiego zachowania ze strony swojego partnera prześlij mu/jej ten artykuł. 

Znasz swój styl w konflikcie? Wiesz na ile, w ramach danego stylu, masz skrajne zachowania? 

Załączam dla Ciebie mini ebook z QUIZEM/TESTEM 20 pytań. Każde pytanie do tyczy innej postawy.

LINK do QUIZU – https://landing.mailerlite.com/webforms/landing/y5d5v0

Quiz i dla osób w związku i singli.